MENU

Nowa Towarowa

ROK
2016

KLIENT
SARP Warszawa, Wolskie Centrum Kultury

LOKALIZACJA
Warszawa, PL

PROGRAM
przestrzeń publiczna, strategia urbanistyczna, prototypowanie urbanistyczne

PRZESTRZEŃ
nieograniczona

STATUS
podczas realizacji

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka, Marta Gendera (autorzy), Agnieszka Jurczak, Aleksandra Zielonka, Roksana Patrzałek

ZDJĘCIA
Budcud

Nowa Towarowa


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Obszar okolic ulicy Towarowej w Warszawie przechodzi dynamiczną transformację, której strategia powinna pogodzić interesy i aspiracje wszystkich użytkowników terenu. Nowe wieżowce oraz rewitalizowane zakłady przemysłowe zamieniają urbanistyczną siatkę miasta w archipelag monofunkcyjnych wysp.

Dlatego tak ważne jest zapisanie i zaprojektowanie w jej ramach kompleksowej przestrzeni publicznej, która dostosuje się do dynamiki zmian społecznych, gospodarczych, ekonomicznych oraz przestrzennych. Ze względu na te zmiany odpowiednim sposobem projektowania jest używanie prototypowych interwencji na wstępnym etapie wdrażania projektu w przestrzeń wspólną. Zastosowane przez nas w projekcie „Parku Laboratorium” prototypowanie urbanistyczne to metoda pozwalająca przetestować przyjęte strategie i sposoby korzystania z miasta. Ten sposób umożliwia zbadanie, czy założony projekt przyczyni się do tego, by obszar Nowej Towarowej był lepszym miejscem do życia, pracy i mieszkania. To odpowiedzialny i bardzo współczesny sposób projektowania w mieście.

Dla wskazanego obszaru zaprojektowaliśmy definiującą rozległy Park rodzinę mebli miejskich, które można łączyć systemowo, dostosowując układ grupy do kontekstu i potrzeb użytkowników danego terenu. Romboidalne formy wszystkich mebli są inspirowane historycznym znakiem jakości Woli, dzięki czemu ich przynależność do obszaru jest jeszcze bardziej podkreślona.

Komplementarnymi elementami systemu modułowych mebli są stół i krzesła wykonane z perforowanej blachy oraz parasole przypominające korony drzew. Pomimo że w wielu miejscach dzielnicy nie ma możliwości wysadzania nowej zieleni, prototypowe meble umożliwiają jej wprowadzenie w tkankę urbanistyczną. Każdy z modułów ma wbudowaną donicę, z której rośliny mogą piąć się po konstrukcji stalowego parasola.

Systemowymi meblami można aranżować struktury linearne oraz centryczne; definiować place, wnętrza urbanistyczne, aleje spacerowe, tereny zieleni czy strefy wejściowe do budynków. System tworzy „Park-Laboratorium”, który dopasowując się do zmieniających warunków i struktury obszaru opracowania, ciągle zapewnia zróżnicowaną przestrzeń publiczną wysokiej jakości.